O autorovi

O autorovi

Pocházím z Karviné, kam mne i čáp v roce 1969 upustil. První roky si člověk moc nepamatuje, když se narodíme většinou jen jíme, spíme a občas je nás slyšet.

Jakmile byly smysly pohromadě, uchvátila mne příroda v celé své kráse a nezávislosti. Pobyt venku mne fascinoval a začal jsem sbírat nejrůznější rostlinky a dřevinky. Pozorováním přírody jsem nabíral všemožné vědomosti, které se rozvíjejí dodnes. Flóra mne pohltila.


Skvělým člověkem pro rozvíjení tohoto zájmu se mi stal dědeček, se kterým jsem trávil velmi mnoho času na procházkách v přírodě, představte si, v okolí Karviné. Zde jsem začal objevovat další a další rostliny, které jsem si časem i pojmenovával a hlavně jsem si všímal, kde je nacházím a co potřebují.


V roce 1988 jsem ukončil studium na Střední zemědělské technické škole v Ostravě. Dále jsem se hrnul na vysokou školu, ale první pokus se nezdařil. Vojenská služba mi přidala na letech, po jejím ukončení jsem se dostal na vysokou školu, dnes Mendlova zemědělská lesnická univerzita v Brně, s fakultou v Lednici. Ukončena v roce 1995. Vážím si nesmírně těchto studií, zde se člověk utvářel sám v sobě a neustále se prověřoval, jak chce dále pokračovat. Utvářel se sen, vytvořit si vlastní ukázkovou zahradu. Během povodní v roce 1997 nedaleko Karviné začala realizace tohoto snu. Dřina a první kameny začaly tuto zahradu směrovat správných směrem s šílencem v čele.

První ukázkové záhonky, skalky, jezírka, první malá prodejna rostlin s poradenstvím, to vše rychle s nadšením utvářelo Botanickou zahradu v Karviné. V roce 2000 byly hotovy části s čínskou zahradou, s posezením v altánu, s polostinným zátiším, vodopády. Zahrada začala sloužit široké veřejnosti za účelem odpočinku a nabytí odborných informací. Podařilo se předávat na pozorovatele pozitivní energii šílence přeměněnou v toto dílo.
Další ukázkovou zahradou se stalo arboretum v Pasece u Šternberka, 3 km pod velmi známým hradem Sovinec. Zahrada s velkým převýšením a hlavně umístěním v přírodě se dnes začíná stávat středem pozornosti, neboť vznikla v místě bývalého lomu, který byl zavezen slévárenskými písky a z části i jiným odpadem.

Zde jsem se pustil do realizace svého dalšího snu – přírodní arboretum s náročným terénem a využitím velkého množství kamene a přírodních materiálů. Podařilo se, návštěvníci hradu rádi zavítají i k nám, některé odradí náročný výstup, ale odměnou za to jsou ukázkové scenérie s překrásným výhledem na Hornomoravský úval. Od dubna do října zde neustále něco kvete, člověk si zde odpočine a velmi dobře relaxuje. Tvorba arboreta spočívá ve shromažďování nejrůznějších rostlin celého světa samozřejmě s podobnými podmínkami jako u nás. Práce na celý život. 

Těchto pár řádků sestavil Radim Slabý, držte mu palce, ať máte na co koukat!

3 Comments

  • Avatar
   Eduard Čivava
   May 11, 2019

   Velmi pěkná příroda, pán a paní byly velice ochotní a příjemní. Děkujeme za krásný výlet . Určitě stojí za to! Děkuji Eduard Čivava

  • Avatar
   Růžena hubertová
   Jun 04, 2019

   ahoj všichni ,kdo navštíví toto Arboretum s velkým A opravdu nebude litovat.Byla jsem nadšená a klobouk dolu.....všem,kdo tento skvost tvořil

  • Avatar
   Marie.zl
   Jul 02, 2019

   Úžasný,dnes jsem měla možnost vidět nádherné místo plné krásny a rozhodně plno práce a úsilí............. klaním se Vám....

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*
Arboretum je otevřeno od 1.4 - 30.10.
Tuesday - Sunday 9 - 18 hod.
In holidays and in summer and Monday 9 - 18 hod.
About the location of the Paseka arboretumThe Paseka Arboretum is located in the foothills of the Nízky Jeseník Mountains in the Central Moravia, about 25 km north of Olomouc. As well as the slopes of a low creek, the arboretum is oriented to the southwest, thus ensuring a perennial climate that protects plants from freezing in winter.
Sales of perennials and rocks Plants grown in our own growing substrate with a large proportion of basalt rubbish. Plants create much more compact dense shapes. The basal dust-free germs, excellently permeate water, provide plants with all the nutrients besides nitrogen.
Product successfully added to the product comparison!